W świecie fotografii istnieje nieustannie rozwijający się obszar, który często jest nie dość doceniany – sztuka fotografowania mężczyzn. Niestety, ta dziedzina jest często obarczona stereotypami i utartymi przekonaniami, które ograniczają jej twórczy potencjał. W tym artykule zajmiemy się światem fotografii mężczyzn, wyzwolimy się z przykrych stereotypów.
Stereotyp 1: Tylko mężczyźni z sześciopakiem na klacie
Jednym z najczęstszych stereotypów szkodzących fotografii mężczyzn jest absurdalne wymaganie, żeby mężczyznę zawsze przedstawiać jako twardziela, skrzyżowanie Chucka Norrisa z Rambo i bandą Avengersów. Po przeciwległej stronie jest straszenie tęczą. Oczywiście, takie style mają swoje miejsce na świecie, ale nie wolno zapominać, że męskość ma wiele odcieni. Mężczyźni mogą być wrażliwi, wyraziści, delikatni, a te cechy są równie fotogeniczne, jak każda inna.
Fotografowie coraz częściej koncentrują się na pokazywaniu emocjonalnej głębi swoich modeli męskich. Czy to spojrzenie ojca na swoje dziecko, muzyka ze swoim instrumentem czy mężczyzny, który odważnie dzieli się swoją wrażliwością – te chwile autentyczności kwestionują tradycyjny męski archetyp. Absolutnie nie namawiam tutaj teraz panów, których drugim życiem jest siłownia, na przyodzianie przezroczystego, różowego szlafroczka i wskoczenia do wyłożonego puchem łóżka z baldachimem (choć czemu nie?), pragnę jedynie zaprosić was do odrzucenia krzywdzących stereotypów oraz do udziały w sesji fotograficznej dopasowanej do waszej osobowości, waszego życia, waszego zawodu lub pasji, żeby na fotografiach utrwalić takich was, jakich lubicie się najbardziej!
Stereotyp 2: Ograniczone opcje garderoby
Kolejnym stereotypem związanym z fotografią mężczyzn jest przekonanie, że mężczyźni mają ograniczone możliwości ubioru. To absolutnie nieprawda. Męska moda oferuje bogate spektrum stylów, od klasycznych garniturów po streetwear, i wszystko, co mieści się pomiędzy nimi. Kluczem jest zachęcanie mężczyzn do wyrażania swojego stylu i osobowości poprzez ubiór.
Chodzenie na zakupy do raczej domena kobiet, niż mężczyzn, a to, co wygodne i praktyczne, niekoniecznie nadaje nam najwięcej uroku. Sesja fotograficzna to dobra okazja, aby zobaczyć się z w różnych stylizacjach, a potem niewielkim kosztem czasowym podrasować swój codzienny image.
Stereotyp 3: Nadmierna koncentracja na mięśniach i formie fizycznej
W erze mediów społecznościowych i kultury fitnessu często skupiamy się tylko na aspektach fizycznych męskości. Jeśli sam Michał Anioł rzeźbił ci sześciopak, z przyjemnością sfotografuję twoje obficie nasmarowane olejkiem muskuły. Jednak jako fotograf absolutnie nie uprawiam kultu tak tylko pojmowanej męskości. Na sesji celebrujemy unikalne piękno każdego człowieka, niezależnie od tego, czy ma wyrzeźbione mięśnie, czy nie. Jeśli takie będzie twoje życzenie, sfotografuję cię tak, że ani jedna fałdka tłuszczu nie będzie wystawała zza twojego kontrabasu, albo przeciwnie —zrobimy afirmację akceptacji brzucha, żeby razem z moich oba czuły się jeszcze lepiej, niż dotychczas.